Parool on jätkuvalt üks suuremaid turvariske

Parool on jätkuvalt üks suuremaid turvariske

123456, parool, iloveyou, printsess, draakon jne. 2019. aasta halvimate paroolide nimekiri tuletab meelde, et paljud interneti kasutajad endiselt alahindavad küberturvalisuse ohte. Edukad küberrünnakud saavad teoks enamasti tänu varastatud või nõrkadele paroolidele. Enim levinud oht on ühe parooli laialdane ja korduv kasutamine erinevate teenuste jaoks, selgitab Joosep Truu.

Numbrite, tähtede ja erimärkide kombinatsioonide leiutamine ja meelde jätmine on paras peavalu. Keskmisel kasutajal on 100 kontot, mis vajavad paroole. Lihtne lahendus on kasutada sama parooli kõikjal, kuid ainult üks leke ühes kohas tähendab, et paljud kontod satuvad ohtu. Õnneks liiguvad autentimise tehnoloogiad selles suunas, et varsti ehk ei ole paroole enam vajagi.

Mis on mitmefaktoriline autentimine?

Mitmefaktoriline autentimine tähendab, et kasutaja peab oma identiteeti tõestama kahe või enama meetodi abil ühendades midagi, mida teab vaid tema (parool), midagi, mis tal on (PIN kalkulaator või telefonist kinnitatav sisse logimine või turvavõti) või midagi, mis ta on (biomeetria).

Midagi, mida sa tead

Kõige tavalisem autentimise vahend on olnud parool, PIN-kood, parool või küsimused ja vastused. Kasutaja sisestab info, mida programm võrdleb varem salvestatud andmetega.

Midagi, mis sul on

Enne nutitelefonide tulekut kandsid kasutajad paroolikaarte või PIN-kalkulaatoreid endaga kaasas. Täna kasutatakse valdavalt nutitelefoni ja mingit autentimisrakendust, mis võimaldab siseneda rakenduse loodud ainulaadse pääsukoodiga.

Midagi, mis/kes sa oled

Biomeetrilised tehnoloogiad aitavad sõrmejälgede, võrkkesta skaneerimise, näotuvastuse, hääletuvastuse või kasutaja käitumise abil kasutajat tuvastada.


Kas paroolide kasutamine kaob siis ära?

Enamik kasutajaid soovib kiiret ja hõlpsat autentimist ja juba praegu saab parooli kasutamist märkimisväärselt vähendada. Uutel tehnoloogiatel on eelised nii turvalisuse kui ka kasutajakogemuse osas.

Telefoni või sülearvuti lukust vabastamine näo või sõrmejälje abil on muutunud normiks.

Biomeetriline autentimine tähendab seda, et meie unikaalsed füsioloogilised ja anatoomilised omadused on taandatud arvutiparameetritele ehk muudetud digitaalseks koodiks. Ühest küljest on inimesi alati tuvastatud nende hääle, kõnnaku või näo järgi, aga mis võib muutuda häirivaks, on absoluutne usaldus algoritmide vastu. Tegelikult võivad ka nemad vigu teha, ka biomeetrial on puudusi. Seda tõestas Jan Krissler juba 2014. aastal, kui ta häkkis Euroopa Komisjoni presidendi Ursula Von der Leyeni sõrmejälje, kasutades tema pöidla HD-pilte pressikonverentsilt. Sõrmejälge on väga lihtne kuskilt jäetud jäljest kopeerida, eriti madala kvaliteediga andurite puhul. Kuid on juba ka keerukamaid tehnoloogiaid, mis võtavad arvesse selliseid tegureid nagu sõrme temperatuur ja hapnikuga varustatus.

Kaheastmelise autentimise saab panna peale nii MS 365 kontole, Gmaili kontole, Facebookile kui paljudele teistele teenustele. Kui kasutaja on oma kasutajanime ja parooli sisestanud, küsitakse kontrollkoodi, mis saadetakse SMS-iga.


Kontrollkood on ju veelgi tüütum kui paroolide meeldejätmine?

Sõnumi abil on natuke tüütu küll sisse logida. Aga spetsiaalsed rakendused nagu Microsoft Authenticator, Google Authenticator, LastPass ja teised teevad asja lihtsamaks. Ise kasutame tegelikult valdavalt äppi nimega Authy, mille eelisteks Microsoft Authenticatori ees on multi-device tugi ja backup’i teenus. See tähendab seda, et kui telefoni aku saab tühjaks, on võimalik autentimiseks kasutada ka mõnda muud seadet. Kui aga telefon peaks ära kaduma või ostad uue, on backup teenuse abil võimalik master koodi abil väga lihtsalt võimalik seadistada varasemalt loodud ligipääsud.

Samuti on võimalus end paroolideta autentida turvavõtme ehk hardware token’i abil. Miinus on see, et seade peab olema kogu aeg kaasas.


Mida peaksid ettevõtted tegema, et autentimine oleks murevaba, aga turvaline?

Näeme Microsoft 365 rünnakukatseid, kui kontosid proovitakse kaaperdada, igapäevaselt. Kaheastmeline autentimine on elementaarseim ja peamine MS 365 turva-element, mis tuleks igal ettevõttel peale panna. Microsofti statistika kohaselt väheneb kaheastmelise autentimisega kontode kaaperdamise oht 99,9%. Visalt, kuid tasapisi on see saamas suuremates organisatsioonides normiks.

Murekoht on täna see, et paljud portaalid, mis sisaldavad kriitilisi isikuandmeid või raamatupidamisinfot, ei ole varustatud nüüdisaegsete turvavõimalustega. Näiteks mõned väga paljusid puudutavad rakendused meditsiinisektorist, kus hoitakse patsientide tundlikke andmeid (isikuandmeid ja haiguslugusid), ei toeta kaheastmelist autentimist.

Tugeva autentimise tagab erinevate tegurite kombinatsioon. Kuniks paroolid veel on olemas, on oluline, et neid ei kasutataks üksi. Microsoft ja teised töötavad uuenduslike ja kasutajasõbralike turvalahenduste kallal, nii et varem või hiljem saame kindlasti ka paroolideta hakkama.


Teadlikkus küberhügieenist ja mitmefaktorilise autentimise kasutamine on turvalise IT-keskkonna olulised nurgakivid.

Kui vajate abi oma ettevõtte töötajate koolitamisega ja mitmeastmelise autentimise juurutamisega:

VÕTKE ÜHENDUST!

Viimati meie blogis

 1. Pressiteade Iteraction ühineb Primendiga

  Eesti IT-ettevõtted Primend ja Iteraction alustasid järk-järgulise ühinemisprotsessiga, et koos täienenud meeskonna ning teadmistega toetada laienemist Baltikumi IT-turul. Ühisettevõtte nimeks saab Primend.
  Primendi ja Iteractioni ühinemise eesmärk on olla turul veelgi edukamad läbi selle, et kiire kasvu tingimustes liita sarnaste teenusmudelitega ettevõtted ja kogenud oma ala eksperdid. Ühinemise tulemusena sünnib ettevõtte, kus mõlema osapoole oskused ja teadmised teineteist täiustavad, et pakkuda väga head kliendikogemust ja luua uusi teenuseid. Ühinemine ei mõjuta hetkel kehtivaid teenuslepingud ega kokkuleppeid klientidega, mis jätkuvad samadel tingimustel kui enne ettevõtete ühinemist.

 2. Microsoft, Zoom, Slack, Google – millised on 2021 jõujooned digitaalse töökoha turul?

  Möödunud aastal hoidsid Microsoft Teams, Zoom ja Google oma rakendustega paljusid ettevõtteid töös. Videorakenduste kasutajate hulk tõusis hüppeliselt. Tihedas konkurentsis on pereheitmised tavalised. Eelmisel aastal toimus kontori- ja tiimitöötarkvara valdkonnas palju omandamisi ja ühinemisi. Aasta lõppes eriti üllatavalt, kui Salesforce omandas Slacki 27,7 miljardi dollariga. Ka uus aasta tõotab tulla konkurentsitihe ja tuua meie virtuaalse töö korraldusse palju uuendusi. 

 3. Küberkuritegevus on epideemia: 2020. levinumad petuskeemid

  2020. aasta statistika saab olema huvitav. Ühte juba teame. Oluliselt suurenenud on nii interneti kasutamine kui küberkuriteod. Kindlasti mängib selles rolli COVID pandeemia, kuid lootust, et koos koroonavaktsiiniga kahanevad ka küberohud, paraku ei ole.

 4. IT haldusteenuse pakkujana soovime olla enamat, kui number, kellele helistate, kui midagi on katki

  Ettevõtete konkurentsivõime sõltub IT-st rohkem kui kunagi varem. Praktiliselt iga ettevõte kasutab tehnoloogiat. Sobiva ja usaldusväärse IT haldusteenuse pakkuja leidmine võib olla keeruline. Millega eristume Eesti turul teistest ning mis on meie jaoks teenust osutades prioriteedid? 

 5. "Microsoft Teams" eraldi ekraanil aitab olla efektiivsem - nüüd saadaval

  Microsoft teatas juulis uut tüüpi MS poolt sertifitseeritud seadmete turule tulemisest. Nüüd on esimene nutiseade uuest kategooriast turul. Microsoft Teamsi Display ehk Teamsi ekraan on puutetundliku ekraaniga personaalne seade, mille mõte on hoida vestlused, koosolekud, kõned, kalender ja failid ühes spetsiaalses seadmes ning arvuti võimalikult "puhas" ülesannete täitmiseks, mis nõuavad keskendumist ja ressurssi nii arvutilt kui inimeselt.

Saada kiri või helista 6 414 888

     
Email again: